Dupa o prima repriza catastrofala, Romania si-a revenit in partea secunda, ratand si un penalty pe final de meci, pentru 2-2.
Primele 45 de minute au fost clar in favoarea belgienilor, care au dominat mitanul de la un capat la altul. Van Buyten a punctat primul dupa un corner, fundasul de la Bayern reluand cu capul imparabil pentru Tatarusanu in minutul 11. Ocaziile au curs cu nemiluita la poarta stelistului, gazdele marcand si un gol anulat pe un motiv fals de offside.
2-0 s-a facut in minutul 43, cand Cocis a deviat o minge centrata de Vander Borre in plina poarta. Romanii si-au revenit si au jucat fotbal dupa pauza, Daniel Niculae punctand golul de onoare al “tricolorilor”.
2-2 putea fi la final, dar Razvan Rat a sutat foarte slab din penalty, prilejuindu-i lui Gillet o parada buna. Un amical pierdut asadar, urmeaza cel cu Grecia pe 15 noiembrie, ora 21.30.
Belgia – Romania 2-1 (2-0)
Stadion: Maurice Dufrasne (Liege) | Spectatori: 20.000
Au marcat: van Buyten `11, Cocis `43 – aut. / D.Niculae `66
Cartonase galbene: Defour `73, Vossen `89 / Pintilii `71, Rat `81
Belgia: Gillet – Vanden Borre, Kompany, Van Buyten, Vertonghen – Defour (`79 de Bruyne), Witsel, Fellaini – Chadli (’67 Vossen), Mertens (`79 Nainggolan), Mirallas (’67 Dembele).
Rezerve: Courtois, Renard, Alderweireld, Vermalen, Hazard, ,Odijidja -Ofoe, Simons.
Antrenor: George Leekens.
România: Tătăruşanu – Luchin (`77 Pleasca (`85 Gaman)), Chiricheş (`70 Papp), Goian, Raţ – Cociş Lazăr (’46 Torje),, Pintilii – Varga (’46 Mazilu), B. Stancu (’46 Cr.Tanase), D. Niculae .
Rezerve: Bălgrădean, S. Lung jr., Şt. Radu, I.Neagu, N. Grigore, Chipciu.
Antrenor: Victor Piturca.









